На моделях представлені фази мітозу:
Интерфаза - це період життя клітини між двома поділами. Интерфаза ділиться на кілька періодів:
Пресинтетичний - перший період інтерфази. Генетична інформація знаходиться в стані максимального функціонування. Клітка зростає, диференціюється, функціонує.
Синтетичний - інший період інтерфази. У цей період відбувається подвоєння ДНК. Початок цієї фази називається точкою реплікації. Відбувається за участю певних білків-активаторів. В кінці цього періоду деякі клітини можуть перейти в G0 (або фаза спокою - період клітинного циклу, протягом якого клітини знаходяться в стані спокою і не діляться) та підтримувати свої функції і метаболізм (наприклад, нейрони і м'язові клітини) або перейти в наступну фазу .
Постсинтетичний період - підготовка клітини до профази мітозу. У клітці руйнується цитоскелет, починається конденсація і спирализация хроматид, посилюється синтез АТФ, РНК, білків, ліпідів і вуглеводів. Формуються деякі нові органели.
У профазі відбувається конденсація хромосом, клітинний центр ділиться і продукти його поділу розходяться до полюсів ядра, руйнується ядерна оболонка, утворюється веретено поділу.
Прометафаза - стадія переходу профази в метафазу (грец. «Pro»-перед). Каріоплазма і цитоплазма змішуються. Хромосоми ще більше ущільнюються, на центромери утворюються кінетохора.
У метафазі хромосоми розташовуються на «екваторі» (на рівній відстані від «полюсів» ядра) в одній площині, утворюючи так звану метафазну пластинку. Важливо відзначити, що вони залишаються в такому положенні протягом досить тривалого часу. Зазвичай в зв'язку з цим метафаза - сприятливий час для підрахунку хромосомних чисел.
У анафазі, яка є найкоротшою фазою мітозу, хромосоми діляться (з'єднання в районі центромери руйнується) і розходяться до різних полюсів клітини.
У телофазе відбувається руйнування веретена поділу і освіти ядерної оболонки навколо дочірніх ядер.
Тривалість мітозу в середньому 1-2 години, різна для різних видів клітин. Процес залежить також і від умов зовнішнього середовища (температури, світлового режиму й інших показників). Мітоз клітин тварин, як правило, триває 30-60 хвилин, а рослин - 2-3 години. За 70 років в тілі людини сумарно здійснюється порядка 1014 клітинних поділів.
Мейозу:
Мейоз проходить в два ділення.
З диплоїдних клітин утворюються гаплоїдні.
Відбувається тільки в статевих клітинах.
редукційний розподіл
a) Профаза I
Спирализация хромосом.
Гомологічні хромосоми зближуються - коньюгіруют; при цьому може відбуватися обмін ділянками хромосом - кросинговер.
b) Метафаза I
Аналогічна митозу.
c) Анафаза I
До полюсів розходяться хромосоми - залишаються гаплоїдні клітини з подвоєними хромосомами (1n 2c, де n - кількість хромосом, з - кількість ДНК).
d) Телофаза I
мітотичний поділ
Відбуваються процеси аналогічні митозу. У анафазе II до полюсів розходяться хроматиди, і утворюються клітини з гаплоїдний набором хромосом (1n 1c) - сперматіди.
Відгуків про цей товар ще не було.
Немає запитань про цей товар.